Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)Russian (CIS)Español(Spanish Formal International)
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер


Ostrovy Amantani a Taquile (Peru) PDF Печать E-mail
Автор: Petr Nazarov   
24.04.2012 14:37
There are no translations available.

 

Náš další výlet po jezeře je spojen s dvoudenním výletem na ostrovy Amantani a Taquile. Na ostrově Amantani máme možnost strávit celý den včetně noclehu u jedné z místních rodin. Ačkoliv se zdá ostrov zdálky jako malý kopec uprostřed oceánu vody, žije na něm kolem šesti tisíc lidí.

Ubytování máme v celkem slušném, skromně vybaveném domku z nepálených cihel s několika místnostmi uvnitř. Kolem domku je několik akrů kamenité půdy, v níž jsou vidět zasety z naprosté většiny brambory, kterých je tady prý několik desítek druhů. Sprchy ani koupelna tu ovšem nejsou a záchod je tu jen „suchý“, tak jako všude na ostrovech. Za domkem je zbudované malé oplocení a za ním pobíhají morčata, místní pochoutka, jež se však prý podává jen při zvláštních příležitostech. My jsme pravděpodobně zvláštní příležitostí nebyli, a tak dostáváme k večeři brambory s vejci. Ke snídani se podávají osmažené a oslazené bramborové placky a k obědu se servíruje rýže s nezvykle upravenými brambory. Veškeré jídlo je připravováno na maličké začouzené pícce vyrobené z kamenů.

Na ostrově je sice elektřina, ale jelikož její funkce je závislá na generátoru, jehož provoz je pro místní celkem nákladný, zapíná se opět jen ve výjimečných případech. Z úsporných důvodů a pro nedostatek dřeva se v noci netopí. Teplota v zimních měsících na jezeře klesá až k bodu mrazu. Jako obrana před chladem v době spánku slouží několik vrstev dek složených na dvou pro nás připravených postelích.

Poslední zastávkou na jezeře Titicaca se pro nás stává Taquile, malebný ostrůvek, na kterém žije asi pět tisíc obyvatel. Tento ostrov je typický u mužů vysoce na hlavě posazenými čepicemi ve třech různých pozicích. Každá z pozic má svůj význam. První je pro nezadané, druhá pro ženaté a třetí pro významné muže, přičemž významnosti nemůžete dosáhnout, pokud se neoženíte.